Výroba ražených zlatých cihel

Lité zlaté cihly

Ražené zlaté cihly

Ražené zlaté cihly jsou dnes velmi oblíbenou formou investice. Investice do zlata totiž v dnešní době představuje stabilitu a jistotu. Díky vlastnostem, které má zlato, budete mít koupí zlatých ražených cihel své peníze dobře uložené. A co si vlastně představit pod pojmem zlaté cihly? Jde o zlaté slitky, které podle technologie výroby můžeme dělit na lité a ražené. Ražené zlaté cihly se vyrábí do hmotnosti 100 gramů.

Jak se vyrábí zlaté ražené cihly

Chcete-li investovat do ražených zlatých cihel, možná vás zajímá i proces jejich výroby. Pojďme si ho přiblížit.

Ražba je výrobní technologií, kterou se vyrábí zlaté cihly mající spíše nižší hmotnost. Princip výroby je u ražených zlatých cihel stejný jako u mincí. V počátečním stádiu má zlato podobu granulí a kousků různé velikosti. V této podobě se zlato dostává k výrobci, který drahý kov pečlivě naváží. Při výrobě se automaticky počítá s drobnými ztrátami zlata, kterým se výrobce nevyhne, proto se pracuje s nepatrně větším množstvím zlata, než s jakým se počítá v závěru výrobního procesu.

Zlaté granule a kousky se nejdříve roztaví při teplotě 1 200oC. K tavení se používají většinou indukční pece. Takto roztavené zlato se při technologii ražení formuje do zlatého pásu. Ražené zlaté cihly poté vznikají na razícím lisu. Výsledné ražené zlaté cihly jsou různých hmotností do maximální váhy 100 gramů. Pro větší zlaté cihly se používá technologie lití.

Na každé ražené zlaté cihle je na přední straně vyraženo logo rafinéra, váha, ryzost, punc a výrobní číslo. Všechny tyto údaje jsou i na přiloženém certifikátu. Ražené zlaté cihly se dodávají společně s certifikátem zataveny v ochranné folii. Vyrábí se i zlaté cihly velmi malých hmotností. Tyto ražené zlaté cihly nejsou však považovány za investiční zlato, ale spíše za dárkové předměty. Na těchto slitcích jsou zpravidla na zadní straně různé zajímavé reliéfy, které mají za úkol zaujmout a potěšit.